Spoštovani slovenski ribiči! Natisni E-pošta


Leto je hitro minilo in zopet smo prišli do trenutka, ko lahko primerjamo načrtovano z ustvarjenim.Načrt za letos je bil smelo postavljen, še posebno ob dejstvu, da so nastale bistveno drugačne razmere delovanja RD,
ki so bile posledica novo uvedenih koncesijskih razmerij med RD in državo. Glavnina RD je zaradi koncesnin občutno povečala višino članskega prispevka. Predpostavljamo, da je to eden od glavnih razlogov zmanjšanja članstva (500 članov), katerega stanje je bilo sicer v zadnjih desetih letih razmeroma stabilno oz. se je celo nekoliko večalo.Koncesijska razmerja oz. plačilo koncesnin smo pričakovali že dalj časa. RZS je v celotnem zadnjem mandatnem obdobju zaradi predvidevanja težke finančne situacije, v kateri se bodo zaradi novih koncesijskih obremenitev znašle RD, ohranjala nespremenjeno višino članskega prispevka, pri čemer so se stroški večali vsaj za vrednost inflacije, če ne celo več. Iz tega razloga je upravni odbor (UO) RZS v vsem svojem mandatu iskal različne možnosti varčevanja in možnosti dodatnih virov prihodkov. Uspeli smo zagotoviti povečanje deleža prihodkov iz zunanjih virov, predvsem iz naslova projekta Evidenca vplivov na vode, ki ga RZS kot partner in izvajalec že od leta 2003 opravlja za Ministrstvo za okolje in prostor. V letih 2077 in 2008 smo uspeli zagotoviti del stroškov financiranja Ribiča s sredstvi MKGP v letni višini zneska 10.500 evrov. Žal nam teh sredstev ni uspelo pridobiti tudi  leta 2009. Prav tako letos nismo prejeli nobenih sredstev od Fundacije za šport, od katere smo še lani dobili 6.000 evrov.
UO se je se odločil tudi za vrsto varčevalnih ukrepov. Eden od njih je bila v minulih letih tudi zamenjava razpošiljatelja glasila Ribič, ki pa je bila razlog številnih reklamacij, saj je veliko bralcev Ribiča prejemalo neredno ali pa sploh ne. Zato smo letos ponovno prešli na sicer dražjo, a zanesljivejše razpošiljanje Ribiča prek pošte Slovenije.
O finančni situaciji je UO razpravljal praktično na vseh letošnjih sejah. Sprejel je program varčevanja na vseh kategorijah stroškov, na katere je mogoče vplivati. Med drugim je leta 2009 ukinil tudi izplačila stimulacije vsem zaposlenim v strokovni službi.
Kljub težkim pogojem dela UO ni želel okrniti obsega aktivnosti in kakovosti storitev. Celo več: zaživel je povsem nov program strokovnega usposabljanja ribiških pripravnikov na bistveno višjem strokovnem nivoju, vključno  z ribiškimi izpiti, podprt z novim Pravilnikom o usposabljanju ribiških pripravnikov in opravljanju ribiških izpitov, ki ga je na predlog UO potrdila skupščina RZS. Do konca oktobra 2009 je izpite po novem sistemu opravljalo 251 kandidatov, do konca leta pa jih pričakujemo še 170. V zadnjem mandatnem obdobju je RZS od ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano glede na predloženi program pridobila koncesijo za strokovno usposabljanje in opravljanje izpitov za ribiške čuvaje, gospodarje in izvajalce elektroribolova. Letos smo organizirali dva seminarja z izpiti za ribiške čuvaje in izvajalce elektroribolova in enega za gospodarje. Glede na očitno potrebo smo na željo številnih RD zunaj koncesijske obveznosti organizirali štiri obnovitvene seminarje za ribiške čuvaje, še eden pa je predviden do konca leta.
Zaradi promocije slovenskih rek in ribolovnega turizma, ki bo v prihodnje za marsikatero RD  glavni vir sredstev za plačilo koncesnine, smo v sodelovanju s Slovensko turistično agencijo in ZZRS izdali promocijsko brošuro Muharjenje v Sloveniji. Brošura je izšla v petih jezikih in nakladi 50.000 izvodov. Z ugodnim odzivom smo jo predstavili na specializiranih ribiških sejmih v Parizu in Gornji Radgoni in jo poslali  na veliko naslovov doma in v tujini. Kar nekaj slovenskih RD je rezultate obeh izdanih brošur (v minulem letu smo izdali splošno brošuro Ribolov na rekah in jezerih Slovenije) v obliki povečanega obiska zaznalo že letos, še več pa ga je pričakovati v  prihodnjih letih.
Na novo smo uvedli strokovno usposabljanje mentorjev mladih ribičev in izdali brošuro za mlade ribiče, ki jih pobližje seznanja z ribičijo in poslanstvom ribičev.
Kot pomoč pri delu RD smo v  minulem letu pripravili seminar z naslovom Naloge nadzornega odbora in vsebina nadzora nad poslovanjem RD, ki ga je vodil Franc Polič, univ. dipl. iur. Zardi velikega zanimanja smo se letos odločili, da tovrstno izobraževanje  dopolnimo še s seminarjem na temo Organiziranje in izvajanje dejavnosti RD, ZRD in RZS. Udeleženci bodo prejeli tudi priročnik, ki je po našem védenju sploh prvi tovrstni dokument in bo v veliko pomoč vodstvom RD pri njihovem delu.
Tudi letos smo pripravili Dan ribičev, za katerega bi si želeli, da bi postal tradicionalna oblika druženja slovenskih ribičev. Čeprav smo ga združili s sejo skupščine RZS in zanimivim državnim prvenstvom v ribji kulinariki, pa tudi organizatorji so se izjemno potrudili, je bila udeležba pod pričakovanjem.
Zmanjšani prihodki ter enak ali povečan obseg aktivnosti so skupaj z inflacijo privedli v situacijo, ko je bilo kljub vsem predhodnim varčevalnim ukrepom treba poiskati še dodatne možnosti varčevanja. Zato je UO na svoji zadnji seji sprejel sklep, da bo namesto številk 11 in 12 izšla le še ena združena številka Ribiča, in sicer številka 11,12. Ukrep, čeprav skrajno neprijeten, je bil žal nujno potreben, ker bi sicer pregloboko zašli v negativno finančno stanje. Vsem bralcem dolgujemo iskreno opravičilo s prošnjo, da ta ukrep sprejmejo z razumevanjem.
V prihodnjem letu je UO predvidel 10 številk Ribiča z zmanjšanim obsegom (štiri strani).
Glede na splošno gospodarsko situacijo tudi v prihodnjem letu ne moremo pričakovati bistvenih sprememb v pogojih delovanja RZS. Zato bo treba na naslednji skupščini jasno opredeliti želje in potrebe po delovanju krovne organizacije in njihovo ceno v obliki članarine.
Kljub neprijetni vsebini tega sestavka pa je iztekajoče se leto čas, ko poskušamo odložiti težave in se ga spomniti po lepih stvareh. Tako štejem kot neprecenljiv skupen uspeh, da so vse slovenske RD zadržale upravljanje z vodnim življem za naslednjih trideset let, seveda ob predpostavki poštenega in strokovnega dela. To je izjemen dosežek in dokaz zrelosti celotne ribiške organizacije. Z željo, da bi prihodnje leto zaznamovalo čim več lepih trenutkov, se v imenu UO in svojem imenu zahvaljujem vsem, ki ste kakor koli pripomogli pri delu RZS.
Vesel božič in srečno novo leto!
Borut Jerše,
predsednik RZS

 
< Nazaj   Naprej >


pasica_155_300
rs 


 forum

Obiskalo nas je

1696533 obiskovalcev


logomali
RIBIŠKA ZVEZA SLOVENIJE 
TRŽAŠKA CESTA 134,
1000 LJUBLJANA

TRR: 02010-0017838266
DDV ID: SI97080098
Matična številka: 5147336000
Telefon:  01 256 12 94



pdf Naslovi ribiških družin